Ovogodišnja 37. po redu Međunarodna meteorska konferencija (IMC) održana je od 30. kolovoza do 2. rujna u slovačkim gradovima Pezinoku i Modri. IMC je godišnje okupljanje astronoma (prvenstveno amatera) koje organizira Međunarodna meteorska organizacija (IMO). Cilj ovog susreta je poticati, podržati, razvijati i što bolje koordinirati meteorska opažanja među astronomima amaterima, ali i profesionalcima diljem svijeta. Četverodnevni program uglavnom se sastoji od izlaganja i prezentacija astronoma koji su svojim radom doprinijeli meteorskoj zajednici u proteklom razdoblju. Izlaganja su podijeljena u nekoliko sesija, od kojih svaka predstavlja usko područje meteorske astronomije . Na ovogodišnjem IMC-u, imali smo prilike slušati izrazito kvalitetna i zanimljiva izlaganja na području promatračkih tehnika, opažačkih instrumenata, metode obrade podataka, praćenja vatrenih kugli i potrage za meteoritima, meteorskih mreža, meteorskih rojeva pa čak i atmosferskih procesa i fenomena. Na ovogodišnjem IMC-u prisustvovalo je 10 članova Hrvatske meteorske mreže od kojih su izlagali: učenik srednje škole Patrik Kukić (Correction for meteor centroids obtained using rolling shutter cameras), doktorand sa Sveučilišta Western Ontario Denis Vida (Which trajectory solver is best for your optical meteor data? Algorithm implications for radiant orbit accuracy), prof. dr. sc. Željko Andreić s Rudarsko-geološko-naftnog faulteta u Zagrebu (Spectral sensitivity of photographic emulsions) i koordinator Hrvatske meteorske mreže Damir Šegon (Croatian Meteor Network – Ongoing Work 2017-2018). Popratni program sastojao se od izložbe plakata, izbora za najbolju meteorsku fotografiju u protekloj godini, stručne ekskurzije u dvorac Crveni kamen, posjetu zvjezdarnici u Modri (koja je zbog lošeg vremena nažalost bila otkazana) te socijaliziranja, druženja, razmjene iskustava i kontakata u slobodnom vremenu. Fotografija meteora člana Akademskog astronomskog društva Rijeka Ivice Ćikovića, odabrana je za treću najbolju fotografiju susreta. Pri zatvaranju susreta, izvršni odbor IMO-a odlučio je da će idući IMC biti održan u Njemačkoj u saveznoj držabi Brandenburg.

2018 IMC 01

Izlaganje predsjednika Hrvatskog astronomskog saveza prof. dr. sc. Željka Andreića

2018 IMC 02

Sudionici 37. IMC-a