Ovih dana smo u suradnji s Turističkom zajednicom Općine Lastovo započeli prve konkretne aktivnosti u smjeru proglašenja parka tamnog neba i stvaranja astroturističke ponude (radionice za osnovnoškolce, javna promatranja, mjerenja kvalitete noćnog neba, ...), a jučer je u Općini Lastovo održan i prvi konkretni sastanak s predstavnicima lokalnih institucija koje se moraju uključiti u oživljavanje projekta "Lastovo otok zvijezda" i rad na proglašenju parka tamnog neba na Lastovu.
Sastanak je vodio glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza, a na sastanku su sudjelovali načelnica Općine Lastovo Anita Jančić Lešić, ravnateljica Osnovne škole "Braća Glumac" Vedrana Ortika-Medini, predstavnik Parka prirode Lastovsko otočje Gojko Antica, direktorica Turističke zajednice Općine Lastovo Bruna Rizvanović te djelatnica turističke zajednice Diana Magdic.
Na sastaanku su prezentirani uvjeti koje je potrebno zadovoljiti kako bi se Lastovo uspješno prijavilo za dobivanje statusa Međunarodnog parka tamnog te su dogovoreni prvi koraci koje je potrebno napraviti kako bi se isto počelo ostvarivati (manje izmjene na vanjskoj rasvjeti, mjerenja kvalitete noćnog neba, aktivnosti za djecu, odrasle i turiste, određivanje i uređenje mjesta za astronomska motrenja, ...). Između ostalog, na sastanku je bilo riječi i o postavljanju kamera Hrvatske odnosno Globalne meteorske mreže i mogućnosti da Zvjezdarnica Višnjan na Lastovu postavi robotizirani teleskop za praćenje i otkrivanje asteroida te pokretanju izvannastavnih aktivnosti iz astronomjie (astronomske sekcije) u Osnovnoj školi "Braća Glumac".

2021 06 17 tz lastovo web

Na fotografiji: direktorica TZ Lastovo Bruna Rizvanović, djelatnica TZ Lastovo Diana Magdic i glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza Dorian Božičević